Sprout/Pulse Recipes

HOW TO MAKE PULSE:

        Soak grain in water eight hours.  Rinse several times then drain.  Sprout for 24 hours, rinsing several times, then add other ingredients.  Store in fridge for up to a week. 

            These recipes can be made entirely from food storage, and without cooking!

You will then get the added benefit of live enzymes found only in uncooked grains, fruits and vegetables.


PECAN CASSEROLE

  •          2 C. wheat  (soak 8 hrs., sprout 24 hrs.)
  •          1 ½  sliced pecans (soak 8 hours)
  •          ¼ of a minced onion
  •           1 C. chopped mushrooms
  •           1 C. chopped tomato (or used dried tomatoes, reconstituted)
  •           1 C. fresh corn, or frozen
  •           1 tsp. savory
  •           1 tsp. basil
  •           ½ tsp. salt
  •           Can add peppers or celery.

 

FRUIT NUT PULSE

  •          3 C. grain (1 each wheat, oats, barley, (soak 8 hrs., sprout 24 hrs.)
  •             ½ C. almonds, soak 8 hours, drain
  •             ½ C. dried apricots (soak 4 hours, save liquid) or use fresh
  •             ½ C. raisens
  •             6 dates, chopped
  •             ½ C. cashews or other nuts  (soaked 4 hours)
  •             ¼ C. maple syrup
  •             ½ t. salt

 

APPLE OAT PULSE

            2 C. oat groats   (soak 8 hrs., sprout 24 hrs.)

            2.C. buckwheat   (soak 8 hrs., sprout 24 hrs.)

            3 C. dried apples   ( soak 4 hours) can use fresh

            1. C. raisins

            1. C. pecans, walnuts, or any nuts, raw, and soaked 4-8 hours.

            2 tsp. cinnamon

            ½ c. maple syrup or honey

            ½ tsp. salt

Mix and enjoy!   Can be stored in fridge for up to a week.


LIVE GRANOLA

  •          1 C. buckwheat
  •          1 C.sunflower seeds
  •          ½ C. flax seeds
  •          ½ C. almonds or other nuts  (soaked 4-6 hours)

Mix in 2 qt. jar, soak 8 hours, rinse well, drain, sprout 24 hours rinsing several time.

This is delicious eaten fresh, with a little honey or raw Sucanat (dehydrated cane juice) or fresh fruit.  It can be dried till crispy, then add dried fruit, raisins, dates or apples. 

 

SWEDISH LIMPA PULSA

  •          2 C. kamut   (soak 8 hours, rinse drain, sprout 24 hours.)
  •             1 C. rye          (same)
  •             1 T. fennel seed
  •             1 T. caraway seed
  •             2 C. dried apples (reconstituted, fresh apples can be used)
  •             1 C. sunflower seeds (soaked 8 hours, drain)
  •             1 C. dates (chopped) or raisins
  •             1 zest from one orange
  •             ¼ C. carob powder
  •             ¼ t. salt

Mix, and enjoy!  Can be stored in fridge for up to a week. 

 

GRANOLA’S BEST

  •             6 C. oatmeal
  •             1 C. coconut (unsweetened)
  •             1/3 C. Sesame seeds
  •             ¼ C. sunflower seeds (soaked for 4 hours)
  •             ¼ C. pumpkin seeds (soaked for 4 hours)
  •             1 C. slivered almonds or walnuts

Mix well, then add:

  •             ½ C. olive oil
  •             1/3 C. honey or agave
  •             2 t. vanilla

Mix together, and stir into dry ingredients.  Place on dehydrator sheets, or in oven (lowest setting) for several hours.  Enjoy!

 Recipes via Andra Coccimiglo

 

           

 

Sprout Cookie

  • 1 cup raisins, dates or figs or a combination
  • 1 cup coconut
  • 1 cup sprouted wheat
  • 1 cup nuts, pecans, walnuts, or your choice

Grind the above in a food grinder.  Mix well. Shape the size of marbles.  Roll in fine coconut. Refrigerate. 

 

Recipe via Judith Kugath

Neem Bulk Order

 

Hi ladies,

Just a reminder about our sprouting class this Thursday at 10:00am April’s House.We will be learning all of the ins-and-outs of sprouting including dirt sprouting. If you have any recipes or testers of your own to bring and share, please do, I welcome any and all good information that each of you has to offer. The sharing that we do is what makes these classes so much fun. We will also do some group buys for sprouts, and sprouters.

 

For those who are interested in Neem or Karanja oil and cake, the bulk prices are listed below. The applications for both of these organic products are endless. If you haven’t already, check out at www.neemresource.com to read all about it. It is amazing stuff that is well worth the price and lasts a very, very long time. It is good for bug/spider control, fertilizer etc. We use about 1 -2 oz. for our entire orchard and yard last year as well as this year. Shipping will be added later.

 

The following prices are based on the hope that we can get a minimum of 12 bottles. Otherwise, we only get a 10% discount.

 

Neem Oil 8 oz.               reg. $12.00             bulk price  $9.00

                32 oz.                reg. $36.00             bulk price $28.00

                1 gallon            reg. $75.00             bulk price $65.00


Karanja Oil 8 oz.            reg. $11.00             bulk price  $8.00

                  32 oz.               reg. $33.00             bulk price $26.50

                  1 gallon            reg. $68.00             bulk price $58.00

The Karanja cake and Neem cake is what you can use as fertilizer in your garden. It aerates,  nourishes, slowly releases nitrogen, promotes plant growth and resistance improves soil quality and is 100% organic!

 

The following prices are based on the hope that we can get a minimum of 10. Otherwise, the price is the same as on line- $38.00 and $29.00 for the Karanja.

 

Neem Cake            44 #’s  $33.00            (1 # covers 100 to 160 sq. feet)

Karanja Cake       44 #’s  $24.00.           (1 # covers 100 to 160 sq. feet)

 

Obviously, depending on your garden size, this could be a 2 or more year supply and is well worth the money! 

 

Thanks y’all           

April 🙂

April’s Group Buys (The month)

Helloo everyone,

The group buys for the month of April are as follows:

 

Extra Virgin Olive Oil, Shirley J Sauces, Pasta (Last day to order is April 10th-  firm), The Moon cup or the Keeper, Neem Oil, Sprouts and Sprouters.

(Prices on Neem and the Sprout items are yet to come.)

 

EXTRA VIRGIN OLIVE OIL

(Will take orders through the 17th of April.)

 

I found this great source for olive oil- first cold pressed extra virgin olive oil in a one gallon
tin to a pallet full of 300 gallons.

The price per gallon is $20.00 which is $121.00 per 6 gallon case. I 
haven’t been able to find a better price for this oil anywhere. 
The recommended shelf life of this oil in tins is about 2 years, but I have kept olive oil for 7 – 10 years and found it in great
shape for use.

The enemies to olive oil are heat, light, and air. So
if you keep the tins (which block out the light) in a cool place, the
shelf life should be quite good. The tins come with a screw on spout, so you can empty some into a smaller container and close up the gallon for later use. We do that with our oil. We have a refillable easy pour container that we refill from our gallon tins and use that for convenience. 



The olive oil is cold pressed (first press) extra virgin olive oil – and comes from either Italy or Greece (it varies) from the largest importer of extra virgin olive oil in the US. We get it in resealable one-gallon tins to help keep out light – olive oil lasts longer if it is cold and dark and not exposed to air.

 

SHIRLEY J SAUCES

 If you have tasted the soups and sauces at the temple cafeteria, you will know that this is REALLY good stuff. I have personally used all listed below for almost 10 years and highly recommend it because of its versatility. We use and love them all! Honestly, these sauces make anything that you use it for taste gourmet’.

 

If you want to know recipes in “How to use” this awesome product visit www.shirleyj.com/recipes.html.

 Our sale prices are highlighted in red.

Positively the most versatile, economical item in the kitchen, our add water mix blends perfectly with no lumps and in only minutes will give you a perfect silky, seasoned sauce for use in countless soups, sauces, casseroles and gravies. Cream sauce is one of the most widely used of all sauces and is the base for literally thousands of recipe applications.

Cream Soup, Sauce and Gravy mix 

 (If I could, I would buy 2- 23 lb. buckets!)

#10 can 6/case     ($17.79/can) $91.49 ($15.25 case savings)                       

($19.55/can) $99.99 – Retail

23 lb. bucket     $87.99                                               

$99.50 – Retail

White Cheddar Soup and Sauce Base*

Makes a creamy cheese base for Broccoli Cheese Soup, Wisconsin Cheese Soup, etc; or a delightful cheese sauce for veggies!

#10 can 6/case    ($18.99 / can) $97.99 ($15.95 case savings)                     

 ($19.55 / can) $99.00 – Retail

All Purpose Seasoning

(This is like Lipton onion mix but concentrated.)

A rich full bodied seasoning similar to the dry onion soup mixes found in grocery stores, with the added benefit that ours is more concentrated and less expensive. This is a great seasoning for roasted meats, Chicken, Sauces and casseroles

1 lb can 6 cans/case   ($6.99/ can) $34.99 ($6.95 case savings)                       

 ($7.75/ can) $36.25 – Retail

 

Natural Dough Enhancer

A Shirley J original! Created for our name sake to improve the quality of her homemade wheat bread, some 29 years ago. This product was then and is now the industry standard and when used in any bread recipe will refine the texture, reduce crumbing and strengthen the gluten structure.

 

20 oz. can 6/case     ($6.99/ can) $34.99 ($6.95 case savings)                        

($7.75/ can) $36.25 – Retail

Pizza Pasta Seasoning

This easy to use spice blend is the best kept secret around. Just add to canned tomato sauce, tomato paste or crushed tomatoes to make the best pizza sauce ever. It also makes a great sauce for lasagna, chicken parmesan or pasta dishes.

1 lb can 6 cans/case     ($6.99 / can) $34.99 ($6.95 case savings)                   

 ($7.75/ can) $36.25 – Retail

Beef or Chicken Bouillon

(These are concentrated, so you get at least 3 times the amount in the same small container.)

Available in either chicken or beef favor, our version of this kitchen necessity has a deeper flavor and a lower salt content that most, giving your recipes a flavor that is richer in meat flavor and less salty. You will use less and have better results.

30 oz. can 6/case       ($6.99 / can) $34.99 ($6.95 case savings)                     

($7.75/ can) $36.25 – Retail

Slow Cooker/Dutch Oven Seasoning

(Amazing! Makes all soups and stew thick and yummy! Your beans and family, will love this!)

When you add our special seasoning mix with a little water to your slow cooker or Dutch oven you have the perfect seasoning profile for whatever meat you are cooking. Available in Chicken, Beef, Pork or BBQ flavor.

20 oz. can 12/case      ($8.49 / can) $91.49 ($10.39 case savings)                  

($9.70/ can) $98.00 – Retail

 

MOONCUP & THE KEEPER

For those of you that didn’t particularaly like the topic of “homemade sanitary pads”, here is something that might better appeal- or not. It is a silicone or latex menstrual cup that is quite easy to use and comfortable. Many have already used this product for several years and highly recommend it. Visit www.mooncup.com to hear and see how it works.

 

There are 2 types to choose from- “The keeper”, which is a natural man-made material from the gum rubber tree, called latex. The other is “The Moon cup”, man-made product- silicon. There has been some controversy about the latex and being allergic reactions to it, although they have proven that both latex and silicon are safe and tested. Cleaning is only 30 seconds in immersed in vinegar. EASY!

One lady already told me that she is ordering one for each of her daughters, daughters-in-law and herself. I think this would also be priceless in our 72-hour kits. To get this amazing price, we have a no-return policy, so make your choice wisely. They told me that they talk a lot of people through how to use it correctly, and then there are usually no more problems. (If you are hesitant concerning the return policy, we can include that, but it will up the price for everyone.)

The cup lasts for 10 years and is $ 35.00. Over 10 years, that’s .28 cents per month! 

Ladies, you can’t beat that!

 

NEEM OIL

 For those of you who came to the gardening class, here is the NEEM that we talked about. It is organic oil that comes from the Neem tree in India. You can use it to spray your tree, garden and even in your house for pest/rodent control and it really works. You can also use Neem cake as fertilizer in your garden soil. We used this product last year and it lived up to its word in every aspect. You use very small amounts of this concentrated oil. Last year we used 1 1/3 of a cup and made 50 gallons! We used it all summer and ended up throwing a lot of it away because we never had to reapply as we have had to with other products. It has a garlicie smell, which fades quickly, but I am sure that that is what makes it work so well. Say good-bye to squash beetles and more- this is amazing stuff! More info? Visitwww.neemresource.com/AboutNeem.html

The prices are yet to come, will be wholesale- so cheaper than listed on their site.

 

SPROUTS


TBA at sprout class on April 12th, 10:00 am.

 

P.S. I am still waiting for about 27 people to pay me for the cookbooks before I will order them. Please bring your money by. If I am not at home, place it under the doormat. Thanks, 🙂

Chicken “Natural Medicine”

Question:

I have bought some chicks and a couple keep dying.  I know that’s normal..to a certain extent.  I usually have 1 die.  But I have a few (4,) that I’m keeping separate. Here are their symptoms..


Not social…cast outs

Barely eating

Weak

Diarrhea (sp) really watery, not just rust color.

Very unstable. like they’re dizzy

I have googled lots of illnesses…worms; I’ve given them yogurt.  Anyhoo, just wondering if you’ve had success with diagnosing.


Thank you for any help/advice you can offer.

Wendi

 

Answer:

(From my own experience- I am not a vet. and and don’t claim to be.)

 

Hi Wendy,

I put all sorts of things in my animal’s water to keep them healthy and worm free. Try colloidal silver and apple cider vinegar. I Add 1/2 teas. of apple cider vinegar to their water daily for about 4 days until they seem to be better. If they are not doing better, continue until they are. The silver is different depending on how strong it is, but very similar in application. I rotate them. Apple cider can be given daily; the colloidal silver is used when you know that they are sick. This also works on larger animals just increase the dosages. I have also given them garlic cloves to peck at for their antibiotic properties, and of course, we pray over our animals like the scriptures tell us to do. Make sure that their anuses are free of poop and that they are not too warm or cold. Make sure that you are feeing them the right “chick food” so that they are not getting too much roughage.

Hope that that helps- it has worked for us.

Organic Gardening Resources

 

The following sites are recommendations from Rebekah Grifins class. Thanks Rebekah! 🙂


How to build your own rain barrel

             http://www.bayteccontainers.com/plastic-rain-barrel-faq.html

            http://www.cityofbremerton.com/content/forms/MakeYourOwnRainBarrel.pdf

 

Build a compost pile

            http://www.epa.gov/epawaste/conserve/rrr/composting/by_compost.htm

 

Build a compost tumbler

            http://www.howtohomestead.org/?page_id=266

            http://www.youtube.com/watch?v=FcPz4XF-yUM&NR=1

            http://www.thefrugallifenews.com/2008/09/make-your-own-compost-tumbler.html

 

 

Books

 

Organic Gardening by Geoff Hamilton

 

Seed to Seed by Suzanne Ashworth

 

Animal, Vegetable Miracle by Barbara Kingsolver

Bulk Order Update

Hi everyone,

The bulk orders are still going on for the Bosh mixers, 3 cookbooks, nuclear kit, handwashers and pasta. There has been a great desire for fels-naptha, so I will place another order of that. Deadline is April 10th. Just e-mail me your specific orders and I will e-mail your amount back to you. If you want more specific info. on the things that we are ordering, just read on down further and get the information that you need.

 

If you are wondering “what’s the big deal about the Fels-naptha”, it is simple: a seriously cheap way to make your own healthy clothes detergent that isn’t full of chemicals and fillers. With 1 bar of soap, 1 c of washing soda and 1/2 c of borax, you can make 10 GALLONS of liquid/gel washing detergent that can last a really long time, or many loads of washing. That is AMAZING in itself! If you want other recipes for laundry detergents that are liquid, powder and softeners, go here for more info. http://www.aprilshowerspreparedness.com/category/classes/laundry-ideas/

 

For those who ordered Fels-Naptha, Washing Soda or Borax a few weeks ago, I am on my way to pick it up. You can get it from me after 5:00 tonight, or tomorrow morning before 3:00 or again after 5:00 daily pm.

 

The Bulk Seed order has been placed, so please, if you haven’t already, get Rebekah your money ASAP.

 

Looking ahead to the month of April.

 

If you have any recipes that include sprouts, could you please share them with all of us? Just e-mail me your favorites, and I will send them out to our group before our sprouting class.

 

Here’s a peek into our bulk orders coming in April:

 

Sprouts and sprouters

Shirley J Sauces to go with your pasta, for soups, pizza etc., and some more surprises 🙂

 

Have a great day ladies!

April 🙂

Bulk Order on Pasta- due April 10th, 2009

Hi ladies,

My friend who we bought pasta from before, has located some more if you are interested. Because we bought to much last time, he is giving me/us a huge discount. I was impressed by his pasta last time, so I thought I would offer it to you again. Orders for the pasta will be taken until April 10th, 2009.

Please e-mail me your order, and I will respond with a final invoice when I know the price related to the pounds that we order. Today it is .75 cents per pound, and that can go down to .50 cents depending how many pounds we buy in bulk.

Orders will be placed when final invoice has been verified and payment options secured.

Product pick up will occur Thursday April 24th. If you remember, the pasta went fast last time, so place your order sooner than later for the pasta that tickles your fancy.

Feel free to offer this to your friends, family and wards, but remember to only give me one order for your group and the pick up will be at my home only.

 

Pasta available:

170 cases available – 20lb. case of 1 ½” Egg Rotini at $.75 a pound = $15.00 per case

850 cases available – 16.5lb. case of Salad Macaroni (12 bags) at $.75 a pound = $12.38 per case

115 cases available – 40lb. case of Plain Orzo at $.75 a pound = $30.00 per case

500 cases available – 25lb. case of Large Egg Bows at $.75 a pound = $18.75 per case.

330 cases available – 25lb. case of Rainbow Bowties at $.75 a pound = $18.75 per case

250 cases available – 30lb. case of Acini De Pepe at $.75 a pound = $22.50 per case

25 cases available – 30lb. case of Ditalini (Salad Macaroni) at $.75 a pound = $22.50 per case

53 cases available – 25lb. case of Stars $.75 a pound = $18.75 per case

 

Have a great day everyone! April 🙂

Save Money by Making Your Own “Peat Pots”

When I heard about this I was all over it. Can you imagine if we saved all of our toilet paper rolls throughout the year how many little pots we’d have come spring? We could really plant early and get a jump on the growing season! Not only is this a great idea, but it’s plantet friendly and saves a lot of money in many ways. 

Millions of toilet paper rolls end up in landfills every day. If you garden, you’re tossing away money. Recycling cardboard toilet paper rolls into homemade peat pots for your garden is easy and economical.

You will need a plastic plant tray, or another shallow, flat container. Big box store garden centers will let you have trays for free. Look under the benches, or consolidate plants in another tray and ask for the empty ones.

Toilet paper rolls make great homemade peat pots for seedlings or small cuttings for the garden.

  • First, cut your toilet paper rolls in half.
  • Then cut one end in four places, and fold the flaps inward to make a bottom. Cutting them in four places makes a square bottom, so you can fit more into a tray. 
  • You can put a small piece of masking tape on the bottom, but it isn’t necessary, because as soon as they are wet, they will stand up. (I would use paper tape if I needed to.)
  • Place the toilet paper rolls into the tray and add potting mix, then plant your seed or stick your cutting. 
  • You will need to water until your homemade peat pots are wet, so they will not suck water from the soil. If you have one, a larger tray or shallow pan to soak the toilet paper rolls is preferable to overhead watering.

For larger cuttings, and seedlings of plants that need more root space, only cut the toilet paper rolls with four cuts at the bottom. These taller homemade peat pots are great for rooting tomato suckers and woody cuttings for your garden, as they encourage the roots to grow downward instead of outward.

Recycling Other Cardboard Rolls

An alternative to toilet paper rolls is recycling cardboard rolls left over from wrapping paper, aluminum foil, and plastic wraps. These sturdier cardboard rolls can be cut to any size you need. The taller homemade peat pots are actually better for rooting woody cuttings for your garden, because they don’t break down as quickly.

Once your seedlings or cuttings are ready to transplant, you simply place your homemade peat pots into your garden soil or container, and they will break down just like real peat pots, becoming part of the soil.

Another way of recycling cardboard rolls for your garden is to flatten them and cut small pieces to cover holes in the bottom of pots. The water will get through, but the soil will not.

To keep weeds out of your pots, try recycling cardboard rolls by unrolling them and placing them on top of the soil, under a layer of mulch or rocks, much as you would use cardboard boxes in your garden.

If none of these tips for recycling cardboard rolls in your garden interests you, simply cut them up and put them into your compost pile. Whatever you do with them, don’t just toss them out!

I’m sure that you can find a myriad of other ways of recycling toilet paper and other cardboard rolls. Using your imagination for recycling common everyday items that were once thrown away can go a long way toward saving our planet.

Idea comes from brighthub.com.

Top 10 Reasons Why I Don’t Have My Food Storage.

 

10. My neighbors have a TWO year supply! No, they don’t. They don’t have any
food. Did you know that 85% of the members of the church don’t have any food
storage at all? If your idea of food storage is to eat someone else’s
food…..this is a really bad plan.

9. I’ve paid tithing for 20 years…the church can give me a little food.
Many members believe that when the times get hard, the church is going to
come through like Joseph in Egypt. Absolutely not true. All the church
storehouses and welfare farms across the country would only feed 4% of the
members of the church. The church has been asking YOU to store food for 75
years. They’re NOT storing food for you. Thus, another bad plan.

8. I’m moving in with my children / parents! Really….that’ s just a bad
plan all by itself. But it points out that most members don’t have a year’s
supply because they’re PLANNING on eating someone else’s food! Of course,
since no one HAS any food, we have yet another bad plan.

7. I have a year’s supply…and the bullets to go with it! I’ve heard time
and again, “How dumb is that to go to all the time and expense of getting
food…just to have some guy with a gun come and shoot my family to take it
away?” Here’s a better question. Are you afraid of the guy with the gun? Or
are you more afraid of BECOMING the guy with the gun? What would you do if
your children were starving to death? Would you lie? Cheat? Steal? Would you
shoot your neighbor for his food? I guarantee… .if you were watching your
child starving to death, you would do anything you had to, to keep them
alive. If you don’t have your year’s supply, you are putting yourself in
danger of losing not only your temporal salvation, but your spiritual
salvation as well.

So far, all the reasons we don’t have our food storage involve eating
someone else’s food. Please, don’t put your family’s temporal salvation in
other people’s hands. No one is storing food for you. Not your neighbors,
not the government.. .not even the church.

#6. The boat and the 4 wheelers are taking up all my storage space!
(priorities! )

#5. 3 letters….Y2K. Ok, that’s 2 letters and a number….but they’re
always making way too much out of everything! This is never going to
happen!” (Every prophecy that has ever been given WILL happen.)

#4. If anything DOES happen, the government will be here within hours!
(insert laughter) Did you know the government has been telling us that we
need to have food storage? They’re actually CALLING it food storage! We now
have the government telling us to store food, water, medicines… whatever we
will need to be able to stay in our homes for several months.

#3. I can’t afford scrap booking AND food storage. (priorities again) The
average food storage can cost as little as a dollar a day. We live in the
richest society in the history of the world, and while there are cases where
money may be a problem, most of the time it is a matter of priorities. We
have chosen bigger homes, nicer cars, more tv’s, computers, vacations
..everything is more important than our food storage. If I asked, “Who has
a cell phone?” most of you would say yes. You pay at least $30 a month to
have a cell phone….that’ s about a dollar a day…the cost of one year’s
supply of food for your child. Is your cell phone really more important than
your child’s temporal salvation? You have to make food storage a priority.

2. I’m waiting for the cannery to sell Papa John’s dehydrated pizza! Food
storage has always had a stigma attached to it. If it’s not wheat, beans and
powdered milk, it’s not food storage. With the system I use, food storage
can be sweet and sour chicken, tamale pie, chile and cornbread, beef stew,
shepherd’s pie, minestrone.. .even chocolate chip cookies! Your imagination
(and your pocketbook) are the only limitations you have. (Wendy’s system is
can be found on her blog , the link is below

And the #1 reason why I don’t have my year’s supply of food? A year?? I
thought it was 72 hours!!

You KNOW you should have your food storage. You WANT to have it, but it can
be so overwhelming! How much do I buy? Where do I store it? How do I cook
it? It seems like an impossible task…. but it’s not. The important thing is to
do something.

 Wendy DeWitt