April’s Group Buys (The month)

Helloo everyone,

The group buys for the month of April are as follows:

 

Extra Virgin Olive Oil, Shirley J Sauces, Pasta (Last day to order is April 10th-  firm), The Moon cup or the Keeper, Neem Oil, Sprouts and Sprouters.

(Prices on Neem and the Sprout items are yet to come.)

 

EXTRA VIRGIN OLIVE OIL

(Will take orders through the 17th of April.)

 

I found this great source for olive oil- first cold pressed extra virgin olive oil in a one gallon
tin to a pallet full of 300 gallons.

The price per gallon is $20.00 which is $121.00 per 6 gallon case. I 
haven’t been able to find a better price for this oil anywhere. 
The recommended shelf life of this oil in tins is about 2 years, but I have kept olive oil for 7 – 10 years and found it in great
shape for use.

The enemies to olive oil are heat, light, and air. So
if you keep the tins (which block out the light) in a cool place, the
shelf life should be quite good. The tins come with a screw on spout, so you can empty some into a smaller container and close up the gallon for later use. We do that with our oil. We have a refillable easy pour container that we refill from our gallon tins and use that for convenience. 



The olive oil is cold pressed (first press) extra virgin olive oil – and comes from either Italy or Greece (it varies) from the largest importer of extra virgin olive oil in the US. We get it in resealable one-gallon tins to help keep out light – olive oil lasts longer if it is cold and dark and not exposed to air.

 

SHIRLEY J SAUCES

 If you have tasted the soups and sauces at the temple cafeteria, you will know that this is REALLY good stuff. I have personally used all listed below for almost 10 years and highly recommend it because of its versatility. We use and love them all! Honestly, these sauces make anything that you use it for taste gourmet’.

 

If you want to know recipes in “How to use” this awesome product visit www.shirleyj.com/recipes.html.

 Our sale prices are highlighted in red.

Positively the most versatile, economical item in the kitchen, our add water mix blends perfectly with no lumps and in only minutes will give you a perfect silky, seasoned sauce for use in countless soups, sauces, casseroles and gravies. Cream sauce is one of the most widely used of all sauces and is the base for literally thousands of recipe applications.

Cream Soup, Sauce and Gravy mix 

 (If I could, I would buy 2- 23 lb. buckets!)

#10 can 6/case     ($17.79/can) $91.49 ($15.25 case savings)                       

($19.55/can) $99.99 – Retail

23 lb. bucket     $87.99                                               

$99.50 – Retail

White Cheddar Soup and Sauce Base*

Makes a creamy cheese base for Broccoli Cheese Soup, Wisconsin Cheese Soup, etc; or a delightful cheese sauce for veggies!

#10 can 6/case    ($18.99 / can) $97.99 ($15.95 case savings)                     

 ($19.55 / can) $99.00 – Retail

All Purpose Seasoning

(This is like Lipton onion mix but concentrated.)

A rich full bodied seasoning similar to the dry onion soup mixes found in grocery stores, with the added benefit that ours is more concentrated and less expensive. This is a great seasoning for roasted meats, Chicken, Sauces and casseroles

1 lb can 6 cans/case   ($6.99/ can) $34.99 ($6.95 case savings)                       

 ($7.75/ can) $36.25 – Retail

 

Natural Dough Enhancer

A Shirley J original! Created for our name sake to improve the quality of her homemade wheat bread, some 29 years ago. This product was then and is now the industry standard and when used in any bread recipe will refine the texture, reduce crumbing and strengthen the gluten structure.

 

20 oz. can 6/case     ($6.99/ can) $34.99 ($6.95 case savings)                        

($7.75/ can) $36.25 – Retail

Pizza Pasta Seasoning

This easy to use spice blend is the best kept secret around. Just add to canned tomato sauce, tomato paste or crushed tomatoes to make the best pizza sauce ever. It also makes a great sauce for lasagna, chicken parmesan or pasta dishes.

1 lb can 6 cans/case     ($6.99 / can) $34.99 ($6.95 case savings)                   

 ($7.75/ can) $36.25 – Retail

Beef or Chicken Bouillon

(These are concentrated, so you get at least 3 times the amount in the same small container.)

Available in either chicken or beef favor, our version of this kitchen necessity has a deeper flavor and a lower salt content that most, giving your recipes a flavor that is richer in meat flavor and less salty. You will use less and have better results.

30 oz. can 6/case       ($6.99 / can) $34.99 ($6.95 case savings)                     

($7.75/ can) $36.25 – Retail

Slow Cooker/Dutch Oven Seasoning

(Amazing! Makes all soups and stew thick and yummy! Your beans and family, will love this!)

When you add our special seasoning mix with a little water to your slow cooker or Dutch oven you have the perfect seasoning profile for whatever meat you are cooking. Available in Chicken, Beef, Pork or BBQ flavor.

20 oz. can 12/case      ($8.49 / can) $91.49 ($10.39 case savings)                  

($9.70/ can) $98.00 – Retail

 

MOONCUP & THE KEEPER

For those of you that didn’t particularaly like the topic of “homemade sanitary pads”, here is something that might better appeal- or not. It is a silicone or latex menstrual cup that is quite easy to use and comfortable. Many have already used this product for several years and highly recommend it. Visit www.mooncup.com to hear and see how it works.

 

There are 2 types to choose from- “The keeper”, which is a natural man-made material from the gum rubber tree, called latex. The other is “The Moon cup”, man-made product- silicon. There has been some controversy about the latex and being allergic reactions to it, although they have proven that both latex and silicon are safe and tested. Cleaning is only 30 seconds in immersed in vinegar. EASY!

One lady already told me that she is ordering one for each of her daughters, daughters-in-law and herself. I think this would also be priceless in our 72-hour kits. To get this amazing price, we have a no-return policy, so make your choice wisely. They told me that they talk a lot of people through how to use it correctly, and then there are usually no more problems. (If you are hesitant concerning the return policy, we can include that, but it will up the price for everyone.)

The cup lasts for 10 years and is $ 35.00. Over 10 years, that’s .28 cents per month! 

Ladies, you can’t beat that!

 

NEEM OIL

 For those of you who came to the gardening class, here is the NEEM that we talked about. It is organic oil that comes from the Neem tree in India. You can use it to spray your tree, garden and even in your house for pest/rodent control and it really works. You can also use Neem cake as fertilizer in your garden soil. We used this product last year and it lived up to its word in every aspect. You use very small amounts of this concentrated oil. Last year we used 1 1/3 of a cup and made 50 gallons! We used it all summer and ended up throwing a lot of it away because we never had to reapply as we have had to with other products. It has a garlicie smell, which fades quickly, but I am sure that that is what makes it work so well. Say good-bye to squash beetles and more- this is amazing stuff! More info? Visitwww.neemresource.com/AboutNeem.html

The prices are yet to come, will be wholesale- so cheaper than listed on their site.

 

SPROUTS


TBA at sprout class on April 12th, 10:00 am.

 

P.S. I am still waiting for about 27 people to pay me for the cookbooks before I will order them. Please bring your money by. If I am not at home, place it under the doormat. Thanks, 🙂

One Reply to “April’s Group Buys (The month)”

  1. April,
    Will you please add me to your e-mail list? Thanks so much.
    Where will the sprout class be held?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *